Specifika komunikace se seniorem

Website: Vzdělávejte se online... Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Kurs: DA 2.2 REK Ošetřovatelství
Buch: Specifika komunikace se seniorem
Gedruckt von: Utente ospite
Datum: Mittwoch, 9. Juli 2025, 01:51

1. SPECIFIKA PROBLÉMŮ V KOMUNIKACI SE SENIORY VE ZDRAVOTNICTVÍ

Problémy v komunikaci se seniory se vyskytují jak na straně komunikátora, tak komunikanta. 

Nejčastější problémy v komunikaci se seniorem, jako např. odmítání kontaktu či komunikace samotné, hovoru na totéž téma či používání zlostných a vulgárních výrazů vyplývají z chyb v komunikaci se seniory, mezi něž lze zařadit: komunikační manipulaci, nedostatečnou autenticitu sdělení, devalvační chování, jednosměrnost komunikace, paternalistický či autoritativní přístup, zkracování času při komunikaci se seniorem; přenos vlastních zkušeností do komunikace s ostatními seniory a předpoklad omezení schopností klienta v důsledku stáří. 

Do komunikačních problémů se seniory lze zahrnout i různé komunikační bariéry, které jsou u seniorů spojovány se změnami fyzickými, duševními a ne zcela reálném hodnocením sociálních změn spojených se zvyšujícím se věkem a stereotypizací. V obecné rovině lze bariéry v komunikaci sestra – senior rozdělit na externí a interní. 

Externí bariéry jsou dány vnějším prostředím, jeho uspořádáním a řadí se mezi ně vyrušení další osobou, hluk, šum, vizuální rozptylování, neschopnost naslouchat a komunikační zahlcení. 

Interní bariéry vyplývají ze schopností a dovedností jedince, jeho prožívání a zdravotního stavu. Patří mezi ně obava z neúspěchu, negativní emoce (strach, zlost), bariéry postoje, nepřipravenost, fyzické nepohodlí a nemoc. 

Komunikační problém může být i na straně ošetřujícího personálu, kdy mnohdy je podceňována schopnost seniora přijímat sdělený obsah, produkovat sdělení a porozumět obsahu samotnému. K podpoře pochopení a efektivní komunikace při poskytování péče je pak vhodné doprovodit běžnou verbální komunikaci podpůrnými prostředky, jako např. piktogramy, komunikačními tabulkami. 

V oblasti porozumění čtenému textu, jež je významnou součástí komunikace ve zdravotnictví, je potřeba mít na paměti, že staří lidé čtou pomaleji a s nižší schopností porozumění. V této souvislosti je potřeba si uvědomit, že všechny písemně předávané informace určené seniorské populaci by měly být připravovány precizně a s ohledem na potřeby seniorů.