Konfliktní situace

Každý člověk je jiný, má své specifické představy, očekávání, snahy atd. Vzhledem k individuálnosti každého jedince dochází mezi lidmi ke konfliktním situacím. Zdali je konflikt vnímán jako přátelský či nepřátelský, záleží na tom, jak člověk danou konfliktní situaci prožívá, jak na něj působí, a jak ji řeší. Důležité je si uvědomit, že ne všechny konflikty jsou špatné, neboť správné řešení těchto situací může potencionálně přinést výhody pro všechny zúčastněné strany. Bez konfliktů není možný žádný vývoj a ne vždy musí být konflikt nepříjemným zážitkem.

Ve zdravotnictví se setkáváme s lidmi, kteří jsou naši nadřízení, podřízení, kolegové a mají stejný nebo podobný status. Se členy všech těchto skupin se setra může dostat do konfliktních situací. Obecně lze říci, že pro zdravotníky, kteří jsou na sebe vzájemně odkázáni na pracovišti, jsou konflikty běžnou součástí jejich pracovního dne. Dobré vztahy mezi sestrou a lékařem jsou velmi důležité pro celou jejich práci, proto je potřeba konfliktům předcházet a již vzniklé umět efektivně řešit.

Řada konfliktních situací vychází ze vzájemného nepochopení rolí a odpovědnosti v rámci současného lékařství a ošetřovatelství. Každý z těchto oborů klade jiný důraz na jednotlivé části léčebného procesu. Velmi často se můžeme setkat s názorem lékařů, kteří vnímají sestru pouze jako podřízeného pracovníka, který svými znalostmi nemůže lékaři konkurovat a který by měl striktně dodržovat jejich rozkazy a plnit jejich ordinace.  Důvodem tohoto pohledu na sestru může být i to, že ošetřovatelství jako věda má kratší historii než lékařství a má také nižší společenský status. Je velice pravděpodobné, že tento mylný pohled na sestru vede k častým a mnohdy významným konfliktům na pracovišti.

Zvláštní kapitolou v oblasti vztahů sestra/lékař je vztah žen lékařek k sestrám. Z norské studie zabývající se vztahem mezi lékařem a sestrou vyplývají zajímavé informace o pohledu lékařek na spolupráci s lékaři. I když většina lékařek uvádí stejné množství asistence ze strany sester, jako jejich kolegové, tak přesto 30 % lékařek vnímalo, že jim sestry asistovaly a pomáhaly méně než lékařům. Přibližně dvě třetiny lékařek při šetření uváděly, že k nim sestry přistupují s daleko menším respektem než ke kolegům opačného pohlaví. Tento fakt byl spojen především s počátečním obdobím v novém zaměstnání. Lékařky uváděly, že musely velmi tvrdě pracovat, aby byly respektovány stejně jako jejich mužští kolegové. Tento vztah lze objasnit jako tradiční konflikt mezi statusem lékaře a statusem sestry. Tím, že sestry odmítají provést nějakou činnost pro lékařku, snaží se tím snížit její status. Sestry si tímto posilují svoji pozici před lékařkou snadněji, protože jejich soupeř je stejného pohlaví. Postoj sester k lékařkám závisí také na jejím postavení v lékařské hierarchii. Na druhé straně lze však pozorovat určitý dominantní postoj lékařek k sestrám, který vychází z historického kontextu. Tento postoj je vysvětlován tím, že aby si studentka medicíny udržela rovnoprávné postavení v profesi historicky převážně mužské, musela se naučit komunikovat dominantně.  Po šesti a více letech její lékařské praxe se tento přístup stává součástí její osobnosti. V některých případech je lékařka daleko dominantnější a vyjadřuje sestrám méně respektu než muž lékař. Situaci lze vysvětli tím, že lékař může být i při své dominanci galantní ve svém chování nebo se může řídit gentlemanskými principy vzhledem k pohlaví sestry. Avšak žena lékařka tuto potřebu nemá.

Řešení konfliktních situací

Efektivní řešení konfliktů mezi sestrou a lékařem je základem dobrých vztahů na pracovišti. Neřešené problémy mohou narůstat a následně pak narušit stabilitu celého oddělení. Je-li však konflikt zvládnut vhodným způsobem, má dobrý vliv na vztahy mezi sestrou a lékařem.

Při řešení konfliktů je potřeba mít na paměti několik základních bodů:

  • nenechat se ovlivnit emocemi
  • naslouchat
  • napojit sebekontrolu
  • racionálně uvažovat
  • jasně definovat problém sporu
  • neodchylovat se od tématu konfliktu.

Řešení konfliktních situací lze rozlišit dle základních strategií:

  • pasivní a nepřímá strategie - nevedou k přímému řešení a diskuzi o problému;
  • individuálně zaměřená strategie - výslovné potvrzení střetu a komunikace s očekáváním ústupků druhého;
  • integrační strategie - potvrzení konfliktu a respektování partnera jako rovnocenného.

Pro úspěšné řešení konfliktních situací je nedílným předpokladem dodržování určitých pravidel, která zvyšují pravděpodobnost pozitivního výsledku.

Konfliktní situace se v pracovních týmech objevují neustále. K tomu, aby nenarušovaly kladné vztahy mezi sestrou a lékařem, je nutné si uvědomit jejich existenci a naučit se je správně řešit. Správné řešení konfliktních situací většinou přinese pozitivní výsledky.

Prvním krokem je poznání a uvědomění si vlastních nedostatků a omezení, což může následně pomoci k lepšímu pochopení toho druhého a ke změně našeho postoje.