Druhy sociálních služeb

Služby sociální péče

Tyto služby napomáhají osobám zajistit fyzickou a psychickou soběstačnost. Cílem je zapojit osoby do běžného života a společnosti. Po potřeby krizového řízení je důležité stanovit služby poskytující pobytové služby.

Pečovatelská služba

Pečovatelská služba je terénní nebo ambulantní služba poskytovaná osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení, a rodinám s dětmi, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby. Pečovatelská služba poskytuje pomoc během úkonů ve vymezeném čase v domácnostech osob a v zařízeních sociálních služeb.

Domácností může být také byt v domě s pečovatelskou službou. Ten však není zařízením sociálních služeb. Podle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, jsou byty v domech s pečovatelskou službou domy zvláštního určení. Osoba, která bydlí v takovém domě, musí mít uzavřenou nájemní smlouvu. V případě využívání pečovatelské služby musí mít uzavřenou smlouvu i s pečovatelskou službou podle § 91 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, v platném znění.

Podle § 2300 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění, může být smlouva o nájmu bytu zvláštního určení (byt pro osoby se zdravotním postižením) uzavřena jen na základě písemného doporučení toho, kdo takový byt svým nákladem zřídil, nebo jeho právního nástupce. Zemře-li nájemce, nájem bytu zvláštního určení skončí a pronajímatel vyzve osoby, které bydlely v bytě společně s nájemcem, aby byt vyklidily nejpozději do tří měsíců ode dne, kdy výzvu obdrží; nejsou-li v bytě takové osoby, pronajímatel vyzve obdobně nájemcovy dědice.

Domy s pečovatelskou službou nejčastěji zřizují obce v důsledku soustředění příjemců pečovatelské služby do jednoho místa. Obec si tak stanovuje podmínky umístění osob do takovýchto bytů. Jednou ze základních podmínek je vymezení věku a zdravotního stavu.

 

Odlehčovací služby

Odlehčovací služby jsou poskytované ve všech třech formách. Služby jsou poskytované osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení, o které je jinak pečováno v jejich přirozeném sociálním prostředí. Cílem služby je umožnit pečující fyzické osobě nezbytný odpočinek. Služba je poskytovaná pouze na určitou dobu.

 

Centra denních služeb

V centrech denních služeb se poskytují ambulantní služby osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení. Jejich situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby. Jedná se i o pomoc při vyřizování běžných záležitostí i pomoc při komunikaci vedoucí k uplatňování práva.

 

Denní stacionáře

V denních stacionářích se poskytují ambulantní služby osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku nebo zdravotního postižení a osobám s chronickým duševním onemocněním, jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby. Stacionář funguje v denních hodinách a klient se odpoledne vrací do vlastního bydlení.

 

Týdenní stacionáře

V týdenních stacionářích se poskytují pobytové služby osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku nebo zdravotního postižení a osobám s chronickým duševním onemocněním, jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby. Služba je poskytována v pracovních dnech. V ostatních dnech tyto osoby zůstávají v péči rodiny.

 

Domovy pro osoby se zdravotním postižením

V domovech pro osoby se zdravotním postižením se poskytují pobytové služby osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu zdravotního postižení, jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby. Služby v domovech jsou poskytované jako komplexní s trvalou péčí.

 

Domovy pro seniory

Domovy pro seniory poskytují pobytové služby osobám, které mají sníženou soběstačnost, zejména z důvodu věku, jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby. Jejich sociální situace jim neumožňuje žít ve vlastním domácím prostředí.

 

Domovy se zvláštním režimem

V domovech se zvláštním režimem se poskytují pobytové služby osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu chronického duševního onemocnění nebo závislosti na návykových látkách a osobám s různými typy demencí. Jejich situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby. Režim v těchto zařízeních při poskytování sociálních služeb je přizpůsoben specifickým potřebám těchto osob.

 

Chráněná bydlení

Chráněné bydlení je pobytová služba poskytovaná osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu zdravotního postižení nebo chronického onemocnění včetně duševního onemocnění, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby. Chráněné bydlení má formu skupinového, popřípadě individuálního bydlení. Umožňuje osobám samostatný život ve vlastní domácnosti.

 

Sociální služby poskytované ve zdravotnických zařízeních ústavní péče

Ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče se poskytují pobytové sociální služby osobám, které již nevyžadují lůžkovou péči, ale vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nejsou schopny se obejít bez pomoci jiné osoby a nemohou být proto propuštěny ze zdravotnického zařízení lůžkové péče do doby, než jim je zabezpečena pomoc osobou blízkou nebo jinou osobou.

 

Služby sociální prevence

Služby sociální prevence napomáhají zabránit sociálnímu vyloučení osob. Cílem je zapojit osoby do běžného života a společnosti. Po potřeby krizového řízení je důležité nadefinovat:

a)      azylové domy,

b)      domy na půl cesty,

c)      krizovou pomoc,

d)     noclehárny,

e)      terapeutické komunity.

a)      Azylové domy

Azylové domy jsou pobytovou službou sociální prevence poskytující služby na přechodnou dobu osobám v nepříznivé sociální situaci.

b)     Domy na půl cesty

Domy na půl cesty poskytují pobytové služby, zpravidla pro osoby do 26 let věku, které po dosažení zletilosti opouštějí školská zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy, popřípadě pro osoby z jiných zařízení pro péči o děti a mládež a pro osoby, které jsou propuštěny z výkonu trestu odnětí svobody nebo ochranné léčby. Způsob poskytování sociálních služeb v těchto zařízeních je přizpůsoben specifickým potřebám těchto osob.

c)      Krizová pomoc

Krizová pomoc je terénní, ambulantní nebo pobytová služba na přechodnou dobu poskytovaná osobám, které se nacházejí v situaci ohrožení zdraví nebo života, kdy přechodně nemohou řešit svoji nepříznivou sociální situaci vlastními silami.

d)     Noclehárny

Noclehárny poskytují ambulantní služby osobám bez přístřeší, které mají zájem o využití hygienického zařízení a přenocování. Poskytují přenocování, úklid a výměnu ložního prádla.

e)      Terapeutické komunity

Terapeutické komunity poskytují pobytové služby i na přechodnou dobu pro osoby závislé na návykových látkách nebo osoby s chronickým duševním onemocněním, které mají zájem o začlenění do běžného života. Nabízí pracovní terapii, která vede k abstinenci, prevenci relapsu a rozvoji a udržení dovedností. Vytváří volnočasové aktivity.