Perfilado de sección

  • Vyučuje: Mgr. Karel Šimr, Ph.D.

    Osnova tématu (dílčí témata)

    1.       Definice charitativní práce

    2.       Diakonie v kontextu teorie realizačních prvků církve

    3.       Otázka propria charitativní práce / diakonie


    Komentář

    Charitativní práci můžeme definovat jako prostor interakce, protínání a vzájemného ovlivňování diakonie a sociální práce (M. Opatrný). Charitativní práce se koná tam, kde se profesionalita sociální práce propojuje s křesťanským rozměrem, který se může projevit např. určitým zaměřením či důrazem v pomáhání, osobní motivací nebo specifickou organizační kulturou.

    Podobně je možné hovořit o diakonii jako pomáhání v perspektivě evangelia (K. Šimr). Obě definice zdůrazňují rozměr mezioborovosti charitativní práce, pohybující se na hranicích mezi sociální prací a náboženstvím – a vyžadující tudíž specifickou mezioborovou reflexi.

    Použití pojmu diakonie souvisí s jeho odlišným ekumenickým užíváním. V evangelickém prostředí znamená jak teologický pojem tak označení pro různé empirické fenomény pomáhajícího jednání, vycházející z křesťanství. V katolické teologii je diakonie chápána především v kontextu pastorální teologie jako jeden z realizačních prvků církve (spolu se svědectvím a bohoslužbou) a o konkrétních podobách pomáhající praxe se hovoří spíše jako o charitě či charitativní práci.

    V literatuře existuje nepřeberné množství definic diakonie z různých dob a prostředí, např.:

    - Diakonií zde rozumím křesťansky motivovanou službu potřebným jakéhokoli druhu, vždy v nějakém, byťsi minimálním stupni organizovanosti. (Pavel Filipi)

    - Diakonie je péče lásky věnovaná chudým. (J.H. Wichern)

    - Diakonií se míní pomáhající, solidární jednání v křesťanské perspektivě. (Sigrist, Rűegger)

    - Diakonie je sociální práce evangelických církví. (www.diakonie.de)

    - ...pomáhání, jehož centrálním subjektem je diakonická církev. (Heinrich Pompey, Paul-Stefan Ross)

    - ...pomáhající jednání v rezonančním (ozvučném) prostoru evangelia. (Beate Hofmann)

    - Diakonické jednání je křesťanské pomáhající jednání ve prospěch lidí, kteří se nachází v sociální, fyzické nebo psychické nouzi, a jehož motivace, metody a zacílení jsou teologicky odůvodněny a reflektovány (Ulrich H.J. Körtner)

    Podle toho, jak se v daném pojetí charitativní práce setkává fenomén sociální práce či pomáhání obecně s náboženským rozměrem v podobě křesťanství, můžeme rozlišit několik přístupů k otázce tzv. propria diakonie, které se liší rozličnými akcenty křesťanské dimenze:

    - osobní motivace v křesťanské víře

    - důraz na církevní rozměr

    - aktivace náboženského kódu, utváření křesťanského rozměru

    - není potřeba nic specificky náboženského či křesťanského

     

    Studijní materiály k povinnému prostudování

     

    -          Michal OPATRNÝ - Markus LEHNER a kol., Teorie a praxe charitativní práce: Uvedení do problematiky: Praktická reflexe a aplikace, České Budějovice, 2010, s. 24-27 a 39-46

    -          Karel ŠIMR, Trojí diakonie. Evangelická diakonie, křesťanská služba a diakonát v perspektivě teorie sociálních systémů, Brno: CDK, 2019, s. 11-15

     

    Studijní materiály k lepšímu porozumění

    -          Michaela COLLINET: Caritas – Barmherzigkeit – Diakonie. Studien zu Begriffen und Konzepten des Helfens in der Geschichte des Christentums vom Neuen Testament bis ins späte 20. Jahrhundert, Berlin: LIT Verlag, 2014


    Kontrolní otázky a úkoly

    1.       Jak můžeme definovat pojem charitativní práce?

    2.       Co znamená pojem diakonie?

    3.       Vyjmenujete min. 5 fenotypů diakonie.

    4.       Jak můžeme rozdělit přístupy k charitativní práci ve vztahu k jejímu křesťanskému rozměru?

    5.       Co znamená teorie realizačních forem církve?