5. Identita sociální práce a sociálního pracovníka
Résumé de section
-
Osnova tématu (dílčí témata)
1) Současná odborná diskuse o identitě sociální práce
2) Současná odborná diskuse o předmětu sociální práce
3) Etické kodexy a identita sociální práce
4) Paradigmata sociální práce a její identita
5) Typy sociálních pracovníků a identita sociální práce
6) Praktické a etické dopady preference paradigmat sociální práce a typů sociálních pracovníků
7) Praktické a etické dopady pro management sociální práce
Komentář
Téma vyučuje: doc. Michal Opatrný
Téma se věnuje v odborném diskurzu velmi frekventované problematice identity sociální práce. Tato diskuse je v postmoderní době velmi účelná a potřebná, zároveň je však ohrožena tím, že upadne do banality – sociální práce se bude nakonec více zabývat sama sebou než svými klienty, jejich životními situacemi a hledáním dobrých a nejlepších řešení.
Identitu a poslání sociální práce zpravidla vymezují etické kodexy. Vedle mezinárodního kodexu existuje i řada národních kodexů nebo kodexů zaměřených na práci s určitou skupinou klientů. Odborný diskurz identitu a poslání sociální práce dále vymezuje také jejími paradigmaty – modely, které vysvětlují, jak sociální práce identifikuje své klienty a jaké přístupy ke klientům a řešení jejich životních situací se sociální práce zaměřuje. Neméně významná je i debata o tzv. předmětu sociální práce – sociální problémy, sociální fungování, zvládání sociálních problémů, ad. V poslední době jsou také pomocí výzkumu identifikovány různé typy sociálních pracovníků – tzn., vzniká typologie přístupů jednotlivých sociálních pracovníků k vlastní agendě, klientům, cílům organizace, pracovním metodám a technikám (byrokratický, profesionální, radikální nebo filantropický sociální pracovník).
Preference přístupu k vlastní agendě, kterou identifkují paradigmata sociální práce, typy sociálních pracovníků nebo pojetí předmětu sociální práce mají praktické důsledky pro výkon sociální práce a poskytování jejích služeb. S těmi jsou pak zpravidla spojena etická dilemata a etické problémy. Tyto skutečnosti mají dále vliv i na management sociální práce a pomáhajících organizací – viz téma 1 a 2.
Studijní materiály k povinnému prostudování
- Grün, A. Pracovat i žít, Napětí mezi profesním a osobním životem. Kostelní Vydří 2006.
- Musil, L. "Ráda bych Vám pomohla, ale..": Dilema práce s klienty v organizacích. Brno, 2004.
- Navrátil, P. & Janebová, R. a kol. Reflexivita v posuzování životní situace klienta a klientů sociální práce. Hradec Králové, 2010.