Problematika komunikace osob s intelektovým postižením
5. Problematika komunikace osob s intelektovým postižením v seniorském věku
V souvislosti s věkem probíhají tělesné a psychické změny. To se nevyhýbá ani seniorům s intelektovým postižením. V souvislostech komunikace je důležité zachovat důstojnost člověka. U lidí s intelektovým postižením je možné sledovat zhoršení dosavadního stavu. Postižení se tak kumulují a umocňují. O to více je třeba klást důraz na zachování desatera komunikace s osobou s intelektovým postižením.
Senioři s intelektovým postižením jsou velmi vnímaví na emoční nastavení komunikačního partnera. Z tohoto důvodu je třeba vždy komunikovat tak, aby byla zachována důstojnost daného člověka, s čímž souvisí předávání pravdivých informací v bezpečném prostředí.
Pokud pracujeme se seniorem s intelektovým postižením, vždy ho oslovíme uctivým způsobem a v případě intenzivního kontaktu nebo změny vždy nejprve vysvětlíme, co se bude dít.
U této skupiny osob informace sdělujeme v krátkých a srozumitelných větách a následně si ověříme, že nás daný člověk správně pochopil.
Vzhledem ke změnám, které u daného člověka probíhají v období stáří, klademe důraz na dostatek času při sdělování informací.
V případě, že je přítomen doprovod, mluvíme v prvé řadě s klientem - navazujeme oční kontakt s klientem, mluvíme směrem ke klientovi atd. Vždy se též ujistíme, že nás daný člověk dobře vidí a slyší.
Nezapomínejme, že senioři s intelektovým postižením jsou velmi ovlivnitelní a zranitelní. Dbáme proto na vlídný přístup, dostatek času a názornost v komunikaci a dodržování všech zásad v desateru komunikace s osobou s intelektovým postižením.