1. Pacient/klient se sluchovým znevýhodněním

1. Nekomunikujte primárně písemnou formou

Osoby, které se narodily se sluchovým znevýhodněním, nebo jej ztratily v raném věku, nemají dostatečnou slovní zásobu. Psaný projev je pro ně špatně srozumitelný, neboť formulace jednotlivých slov včetně skloňování a časování je odlišná od komunikace skrze znakovou řeč.

2. Mluvte přirozeně

Při verbální komunikaci by jednající osoba neměla jíst, pít, kouřit, žvýkat, podpírat si bradu či dávat ruce před ústa. Pokud neovládáme prvky znakové řeči, je důležité si uvědomit, že osoba se sluchovým znevýhodněním je odkázána na odezírání z úst. Je vhodné dodržovat pomalejší rytmus řeči, nezvyšovat hlas a udržovat oční kontakt. Je zjištěno, že odezírání je pro osoby se sluchovým znevýhodněním zřetelné ze 30 - 40 %. Dodržováním pomalejšího rytmu mluvy a správné artikulace můžeme procento zvýšit až na 60 %.

3. Používejte neverbální projevy

Komunikace pomocí neverbálních projevů je pro osoby se sluchovým znevýhodněním velice důležitým faktorem. Častokrát se stává, že lidé s tímto druhem znevýhodnění nerozumí všem slovům a případná gestikulace, mimické výrazy nebo proxemické projevy mohou v komunikaci výrazně pomoci.

4. Nenechávejte pacienta se sluchovým znevýhodněním samotného

Na pracovišti nenechávejte pacienta se sluchovým znevýhodněním bez pomoci. Pacienti se sluchovým znevýhodněním potřebují názorně ukázat, kde jsou toalety, pracovna sester, apod.

5. Neostýchejte se zeptat

Pokud jednající nerozumí osobě se sluchovým znevýhodněním, je vhodné jej požádat, aby zpomalil nebo větu zopakoval. Není žádoucí, aby se zdravotník ostýchal, neboť může jít o potřebné informace a jejich absence může mít značný vliv na průběh celé hospitalizace.

6. Používejte znalosti znakového jazyka

Pokud znáte některé znaky nebo základy prstové abecedy, nebojte se je použít. Pro osobu se sluchovým znevýhodněním je tento fakt velice přínosný, neboť zdravotník tak ukazuje určitou dávku zájmu, vzbouzí v pacientovi důvěru a celkově se prohlubuje vztah zdravotník - pacient.

7. Udržujte oční kontakt

Nezačínejte rozhovor s pacientem se sluchovým znevýhodněním, je-li k vám obrácen zády nebo ze strany. Dbejte na to, aby byl navázán oční kontakt a pacient viděl, že na něj mluvíte. Pokud se na vás nedívá, upozorněte ho např. jemným dotykem. Pokud je to možné, nestavte se zády k oknu a dbejte na to, aby byl váš obličej dokonale osvětlen.

8. Eliminujte rušivé elementy

Mnohdy ani dobře slyšící není schopen vnímat potřebné informace, mluví-li více lidí najednou, nebo je-li rozhovor rušen hudbou či hlukem. Vnímat řeč pomocí sluchadla a navíc odezírat je značně namáhavé, proto pokud je to možné, vypněte všechny zdroje zvuku a dbejte na to, aby při jednáních se sluchově postiženým mluvila vždy jen jedna osoba.

Nezapomínejte ani v zápalu vzájemné diskuse na to, že rozhovor vyžaduje od sluchově postiženého plné soustředění, které vyvolá brzy únavu. Je tedy žádoucí, abychom mu dali tzv. oddechový čas, který při důležitých jednáních přijímají rády obě strany.

9. Pozor na komunikaci ve skupině

Při konverzaci ve skupině je třeba říci neslyšícímu téma rozhovoru, abychom tak předešli negativním pocitům, například pocitu vyčlenění. Jste-li se sluchově postiženým ve společnosti dalších osob, dbejte na to, aby se i on zúčastnil rozhovoru. Sdělte mu, o čem je řeč, případně použijte i písemné sdělení.

10. Vyžadujte zpětnou vazbu

Zpětná vazba může pomoci, abychom zjistili, jestli veškeré důležité informace pacient ví a chápe. Není dobré se dotazovat, zda porozuměl, ale spíše čemu rozuměl. Chybějící informace zopakujte bez nervozity a v případě přetrvání problémů zkuste použít jiná slova.

Rady při komunikaci s osobou se sluchovým znevýhodněním

  1. Záleží-li vám alespoň trochu na mezilidských vztazích, povzbuzujte osobu se sluchovým znevýhodněním, aby využívala všechny dostupné kompenzační pomůcky a prostředky sociální rehabilitace.

  2. Indukční smyčky v konferenčních a společenských sálech, divadlech, kinech, kostelech usnadňují lidem se sluchovým znevýhodněním porozumět sledovanému pořadu. I váš osobní zájem napomůže tomu, aby tato zařízení byla instalována a udržována v provozu.

  3. Pokuste se vcítit do situace sluchově postiženého. Pak snáze porozumíte jeho potřebám, někdy i jeho překvapivým reakcím.

  4. Vaše trpělivost a porozumění jsou předpokladem pro vytváření dobrých mezilidských vztahů

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, 2006. Dostupné z: www.nrzp.cz

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR - logo