5. Pacient/klient s poruchou autistického spektra

1. Buďte tolerantní

Autismus není patrný na první pohled a poznává se až podle atypického chování pacienta/klienta. Pacient/klient s poruchou autistického spektra může působit na zdravotnický personál jako rozmazlený, vzpurný nebo zlý. Skutečnost je ovšem taková, že se potýká s obrovskou mírou strachu z neznámého prostředí, neznámých lidí, nových situací, apod. Je tedy vhodné, aby zdravotnický personál byl tolerantní a poskytl pacientovi/klientovi s poruchou autistického spektra dostatek času a psychické podpory.

Je potřeba tolerovat i pacientův/klientův odmítavý přístup k lékařskému vyšetření. Snaha zdravotníků zlomit tento negativismus není vhodná a v drtivé většině případů celou situaci jen zhorší. Vhodným řešením je požádat o termín vyšetření doprovázející, známou, osobu, aby byla po celou dobu vyšetření přítomna.

2. Spolupracujte s doprovodem

Velice důležitá je spolupráce s tlumočníkem, který pacienta/klienta s poruchou autistického spektra doprovází. V drtivé většině případů jsou to osoby, které znají všechny důležité informace o konkrétním pacientovi/klientovi. Je tedy žádoucí jeho rady a doporučení respektovat a postupovat podle nich.

Pokud tak doprovod neučiní, aktivně analyzujte veškeré možné rušivé elementy, na které by pacient/klient s poruchou autistického spektra mohl negativně reagovat. Je běžné, že jsou pacienti/klienti s poruchou autistického spektra přecitlivělí na určité zvuky, světlo, pachy nebo doteky od neznámých osob.

3. Komunikujte jednoduchými slovy

Používejte jednoduchá uklidňující sdělení v krátkých větách. Dávejte si pozor na možné vnímání slov z jiného úhlu např. "Pojďte ven ze sprchy" - pacient/klient s poruchou autistického spektra může tento pokyn chápat ve smyslu jako ne ven jen ze sprchy, potažmo koupelny, ale ven do vnějších prostor zdravotnického zařízení. V tomto případě bude na místě, že pacient/klient odmítne.

4. Dodržujte časový harmonogram

Při vyšetření je potřeba, aby byli pacienti/klienti s poruchou autistického spektra objednáni na určitý čas, který bude dodržen. Nejvhodnější je zvát pacienta na úplném začátku nebo konci ordinačních hodin, kdy je v čekárně minimum lidí, a upozornit ostatní čekající na fakt, že tento pacient bude brán přednostně. Se zvyšující se dobou čekání totiž stoupá i pacientův stres, strach a následně i agresivita a celková nepohoda.

5. Zajišťujte narkózu

Vždy je potřeba zvážit, jestli není jiná možná alternativa, ovšem k provedení úspěšného lékařského ošetření, které je bolestivé, je potřeba pacienta dostatečně tlumit. Jelikož jsou tito pacienti vysoce přecitlivělí, možný vpich nebo bolestivé ošetření v nich vyvolává pocit ohrožení a nutkání se "zachránit před hrozbou".

6. Důkladně zvažujte nutnost hospitalizace a jednotlivých vyšetření

Pokud je hospitalizace nezbytná, je vhodné, aby pobyt pacient absolvoval s blízkou osobou, na kterou je pacient/klient vázán. Doprovázející osoba tuto variantu ve většině případů sama navrhne a tato varianta je dobrá nejen pro pacienta, ale i pro ošetřující personál.

Je také potřeba, aby zdravotnický personál zvážil nutnost veškerých vyšetření, která se dělají "tradičně" podle zvyklostí jednotlivých zdravotnických zařízení. Na některých není potřeba vždy trvat a pacienta/klienta s poruchou autistického spektra tím neuvedeme do negativního rozpoložení.

 Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, 2006. Dostupné z: www.nrzp.cz