Abschnittsübersicht

  • Osnova tématu (dílčí témata)

    1. Komunita
    2. Význam komunity
    3. Sociální práce s komunitou

    Komentář

    Komunita: Zájmovou komunitou se rozumí skupina lidí, kteří mají „společný zájem“ (etnický původ, zdravotní postižení). Teritoriální komunitou se rozumí označení lidí, kteří žijí na společném území. Velikost území přitom není rozhodující (P. Navrátil). Výsledná podoba komunita záleží na jejím geografickém umístění a primárních příčinách interakcí (interakce mohou být založeny na činnosti nebo na „víře“). Komunita se pak liší také podle toho, jak četné interakce jsou – může jít o sousedskou komunitu i místní síť kamarádů (J. Váně).

    Význam komunity: Čím více lidé v komunitě participují na vedení a rozhodování, tím větší je sociální kapitál komunity. Při formování komunity se ale sociální kapitál soustavně zvětšuje jen tehdy, pokud dochází k budování a obnově sociálních sítí všeho druhu, tzn. jak horizontálních (neformálních sousedských a přátelských), tak vertikálních (vůči institucím a společenským strukturám). To vše v návaznosti na základní emoční vazby v komunitě – když informace a důvěra prokvasí všechny sítě a spojnice mezi různými podskupinami a vrstvami komunity (Z. Havrdová a spol.).

    Sociální práce s komunitou je práce se sociálním systémem tvořeným relativně stálými vazbami a vztahy mezi lidmi, kteří společně obývají nějaké místo (dům, obec, městskou část) a dlouhodobě v něm žijí (Z. Havrdová a kol.). V jednom ze svých pojetí spočívá v ovlivňování sociálních změn prostřednictvím analýzy sociálních situací a formování vztahů mezi různými skupinami v komunitě tak, aby jako celek sama dospěla k realizaci žádoucích změn (P. Navrátil). Podle jiného pojetí spočívá v organizaci akcí místního společenství, jejichž cílem je naplnění určité místní potřeby nebo řešení místního problému. Sociální pracovník může potřebu či problém analyzovat, plánovat postup, iniciovat akci, koordinovat činnost účastníků (jednotlivce, instituce), propagovat akci, hodnotit její účinky (O. Matoušek a kol.)

    Studijní materiály k povinnému prostudování

    • Zuzana Havrdová a kol., Mít život ve svých rukou: O oblastech a postupech práce komunitního pracovníka ve vyloučených lokalitách, Praha – Toužim, 2013.
    • Oldřich Matoušek. Metody a řízení sociální práce. Praha, 2003. 
    • Pavel Navrátil, Teorie a metody sociální práce, Brno, 2001.

    Studijní materiály k lepšímu porozumění

    Jan VÁNĚ, Komunita jako nová naděje?: Náboženské (ne)instituucionalizované  komunity z pohledu sociologie náboženství, Plzeň: ZČU, 2012.