Exegeze SZ (KESZ - 2020 - ZS)
Section outline
-
Tento výstup lze užít v souladu s licenčními podmínkami Creative Commons BY-SA 4.0 International
(http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode).
Všeobecně doporučované fonty pro práci s biblickou hebrejštinou a řečtinou pro studijní účely poskytuje Society of Biblical Literature. Vhodné je užití fontu SBL BibLit, který obsahuje znaky latinky, hebrejštiny i řečtiny. Ke stažení zde: https://www.sbl-site.org/educational/biblicalfonts.aspx
-
Sylabus k předmětu Exegeze Starého zákona - vysvětluje základní praktické kroky exegeze Starého zákona sdružené do sedmi oblastí.
-
Některé užitečné webové stránky, služby apod.
-
V exegetické práce doporučuji používat přímo hebrejské a řecké fonty SBL (viz část https://elearning.jcu.cz/mod/page/view.php?id=454283). Alternativně nebo prostě v případě potřeby je možno hebrejský text uvést v transkripci do latinky. V takovém případě je nutno použít jednotný systém transkripce. V prostředí české biblistiky doporučuji používat systém zavedený pro časopis Teologická reflexe, který byl představen v prvním čísle tohoto časopisu (oskenované po rozkliknutí):
Prudký, Martin, K transkripci hebrejštiny. In: Teologická reflexe. 1995, sv. 1, č. 1, s. 69–74.Pokorný, Petr, K transkripci řečtiny. In: Teologická reflexe. 1995, sv. 1, č. 1, s. 75. (Transkripci řečtiny doporučuji používat kurzívou dle tradiční výslovnosti, viz Pokorného bod 2.1.)
-
Viz příslušnou kapitolu in: Sylabus Exegeze Starého zákona: sedm perspektiv.
-
Viz příslušnou kapitolu in: Sylabus Exegeze Starého zákona: sedm perspektiv.
-
Adam Mackerle: předběžné strukturování textu
-
Adam Mackerle: Pracovní překlad biblického oddílu
-
-
Viz příslušnou kapitolu in: Sylabus Exegeze Starého zákona: sedm perspektiv.
-
Würthwein, Ernst, The Text of the Old Testament: An Introduction to the Biblia Hebraica. 2. vyd. Grand Rapids, Michigan: Eerdmans, 1994. Translated from the fourth edition of Der Text des Alten Testaments, 1973 Stuttgart.
-
Adam Mackerle: Jak pracovat s textově-kritickým aparátem BHS
-
Adam Mackerle: Jak určit syntaktickou strukturu textu
-
Adam Mackerle: sémantická pole
-
Adam Mackerle: jak určit význam obtížných či klíčových výrazů
-
-
Viz příslušnou kapitolu in: Sylabus Exegeze Starého zákona: sedm perspektiv.
-
Adam Mackerle: Co se zde tedy vlastně říká? Jak uvažovat o významu daného textu.
-
-
Viz příslušnou kapitolu in: Sylabus Exegeze Starého zákona: sedm perspektiv.
-
Viz příslušnou kapitolu in: Sylabus Exegeze Starého zákona: sedm perspektiv.
-
Viz příslušnou kapitolu in: Sylabus Exegeze Starého zákona: sedm perspektiv.
-
V této části se seznámíte se základními formami hebrejské poezie.
-
Kontext
Kapitola Př 30 je nadepsána jako „Slova Agúrova, syna Jákeova“ (דִּבְרֵי אָגוּר בִּן־יָקֶה). Kromě zcela nejasné identity onoho Agúra (v LXX se navíc toto jméno vůbec neuvádí), je zde otázka, kam až takto nadepsaná sbírka pokračuje, tedy zda do ní patří rovněž Př 30,15–23. Další jednoznačný nadpis je až v Př 31,1: „Slova krále Lemúela“ (דִּ֭בְרֵי לְמוּאֵל מֶלֶךְ). I když Př 30,15a může být považováno za vsuvku (ale nemusí), není důvod, proč by následující část v Př 30,15b-33 nemohla být součástí Agúrovy sbírky.[1]
Každopádně motiv nenasytnosti, který se objevuje již v 30,15a, vhodně uvádí odstavec numerických přísloví, srov. 30,15b–16; 30,20.
M. Fox považuje tuto část za více méně náhodně přidané přílohy, nevidí zde žádný silný redakční plán.
V Septuagintě (LXX) jsou verše 30,14 a 30,15 odděleny vsunutým oddílem odpovídajícím hebrejskému 24,23–34 (sbírka dodatků k „Slovům moudrých“, srov. Př 22,17).
K formě „numerických přísloví“[2]
Tradičně se tento oddíl označuje jako „numerická přísloví“, ale s motivem výčtu (čtyř generací) se setkáváme již v 30,11–14. Jinde v Bibli je podobná poetická figura použita v Am 1,3–26, Mi 5,4 a jinde. V knize Přísloví se vyskytla již v Př 6,16. S touto literární formou se setkáváme i jinde v literatuře starověkého Předního východu. V rámci této formy je pointa formulována většinou ve výroku s nejvyšším číslem. Vyskytují se také případy, kdy je k předem nahlášenému a očekávanému počtu výroků připojen ještě výrok další, který předchozí pointu ještě rozšiřuje (srov. v. 20). Číselná řada vybízí čtenáře či posluchače k tomu, aby vnímali souvislost mezi uvedenými jevy – jedná se však stále o poetickou reflexi lidské zkušenosti, založenou na obrazné řeči a asociativním myšlení.
[1] Murphy, R. E., Proverbs. Dallas, Texas: Word, 2002, s. 227.
[2] Ibid., s. 234; Fox, M. V. (ed.), Proverbs 10–31: A New Translation with Introduction and Commentary. New Haven, Connecticut: Yale University Press, 2009, s. 863–864; Roth, W. M. W., The Numerical Sequence x/x + 1 in the Old Testament. In: Vetus Testamentum. 1962, sv. 12, č. 3.
-
Nahrajte soubory s vaší závěrečnou exegetickou prací - v pdf a případně též v editovatelné podobě (odt, docx).