Biblický software, databáze, úložiště...
Fonty a klávesnice pro práci s biblickými jazyky
Obecně doporučovaný standard představují fonty (pro různé OS) a klávesnice (hlavně pro MS Win) na stránkách Society of Biblical Literature zde:
https://www.sbl-site.org/educational/biblicalfonts.aspx
Osobně doporučuji SBL BibLit Font, který obsahuje znaky latinky (samozřejmě i s českou diakritikou), také zároveň biblická hebrejská a řecká písma. V dokumentu tedy stačí nastavit všechny styly tak, aby používaly font BibLit, všechny použité jazyky (čeština, angličtiny, hebrejština a řečtina) pak budou uvedeny v tomto řezu, není nutné ručně nastavovat jakýkoli jiný font. Klávesnice k instalaci (důležité pro samostatné vytváření hebrejských textů, není nutné pro vkládání textu např. z nějaké elektronické databáze) je dostupná po rozkliknutí odkazu fontu BibLit.
Software pro práci s Biblí
V současnosti existují dva hlavní komerčně dostupné sotfwarové modulární systémy pro práci s Biblí: Accordance (https://www.accordancebible.com/) a Logos Bible Software (https://www.logos.com/). Jedná se o profesionální software, bohužel, není levný. Každý je jinak zaměřen, Accordance je spíše specializovaný biblický software, Logos je spíše součást elektronické knihovny (možno dokupovat biblické komentáře, teologickou literaturu apod. v elektronické podobě). Je možné zakoupit nějakou základní verzi software a postupně dokupovat moduly a knihy dle potřeby. Obě společnosti nabízejí různé studentské a profesní slevy... nutno prozkoumat.
Výborný byl software BibleWorks for Windows (https://www.bibleworks.com/). Bohužel, poslední verze je BW 10, následně společnost ukončila činnost a prodej tohoto software. Je možné zkusit zakoupit licenci "z druhé ruky", ale poptávka převyšuje nabídku. Má cenu pořizovat až od verze 8, kdy software přešel na kódování unicode - jinak je nutno používat pouze jejich proprietární font, texty se těžko přenášejí apod.
Po zaregistrování na portál Litterae ante portas (https://classics.phil.muni.cz/knihovny-a-databaze-uks/litterae-ante-portas) je možné používat BibleWorks v. 9 (velmi dobré) a další software (elektronické knihy v systému Logos, elektronické oborové databáze aj.). Studenti TF JU můžou na server přistupovat v rámci služeb knihovny J. P. Ondoka.
Studenti doporučují volně šiřitelný software alespoň pro úplně základní práci: Davar (http://www.davar3.net/), The Word (https://www.theword.net/), pro windows i linux též BibleTime (http://bibletime.info/) či Xiphos (https://xiphos.org/). Zřejmě bude stačit pro základní zobrazení textů a jednoduché vyhledávání. Výběr textů je omezen, The Word nabízí i možnost stáhnout komerčně dostupné moduly za úplatu.
Různá úložiště
Po registraci a za podmínky placení měsíčního poplatku (k listopadu 2020 ca 230 Kč/měs.) je možné číst a případně stahovat knihy na úložišti https://www.scribd.com/ - úložiště ale můžete propátrat již před registrací, zjistíte tak, zda je tam pro Vás nějaký použitelný titul. Službu je možné opakovaně odhlašovat a přihlašovat.
Informace o knihách (a někdy i plné texty) je možné získat v databázi Google Knihy (https://books.google.cz/), a na dalších všemožných internetových úložištích. Na internetu jsou knihy a články nahrané v různé kvalitě, někdy v pdf, někdy v jiných formátech, někdy chybí číslování stránek a může být obtížné odkazovat na stránky. Upozorňuji, že dle zákonů ČR je možné pro osobní potřebu stahovat díla (knihy, filmy) podléhající ochraně autorských práv, není možné je však dále šířit. Tedy sami nesmíte na tyto weby nahrávat nic, co je autorskými právy chráněno.
Po zaregistrování je možné získat přístup k plným textům také prostřednictvím akademických sítí https://www.academia.edu, https://www.researchgate.net aj.