6. Sociální práce s komunitou a rizika „sociálního inženýrství“
Perfilado de sección
-
Osnova tématu (dílčí témata)
- Sociální inženýrství
- Limitující podmínky komunitní práce v ČR
Komentář
Sociálním inženýrstvím se míní manipulace se skupinami nebo celým obyvatelstvem. Je využíváno autokratickými režimy, ale i demokratickou politikou v duchu hesla: „Vlak jede tam, kam se mu postaví koleje.“ Dnes se používá i ve významu ohrožení bezpečnosti firmy/organizace pomocí manipulativních informací nebo získávání informací manipulací přes internet nebo telefon. Sociálním inženýrstvím v historii proslul hlavně nacismus (národní socialismus) a komunismus. V novodobé historii ČR jsou jeho příkladem umělé vytvoření československého národa, vyhnání/odsun německojazyčného obyvatelstva po II. světové válce, kolektivizace zemědělství, nucené stěhování Romů do panelových sídlišť (a to za různým účelem a hned v několika vlnách), ad. Svým způsobem se k sociálnímu inženýrství řadí i snahy vlád, investovat do sociálního kapitálu (viz tematický okruh věnovaný sociálnímu kapitálu). V současné době můžeme pozorovat snahu, ovlivnit chování lidí zejména ve městech pomocí urbanistických opatření. Některé dotační tituly EU pro univerzity zase kalkulují s výzkumem koncipovaným tak, aby bylo objeveno, jak provést určitou shora naplánovanou sociální změnu (např. vymyslet aplikaci do smart zařízení, která zvýší zájem mládeže o politiku a veřejné věci).
Limitující podmínky komunitní práce v ČR: V Česku můžeme konstatovat malou připravenost řešit pospolu společné problémy díky historii manipulace s občanem a „individuálnímu konzumu“ (viz také tematický okruh věnovaný občanské společnosti). Členové komunity proto očekávají, že jejich problémy má řešit někdo jiný. Opačně úřady a instituce obecně preferují řízení lidí před podporou participace (mj. například chybějí dotační tituly na komunitní práci (O. Matoušek a kol).
Studijní materiály k povinnému prostudování
- Zuzana Havrdová a kol., Mít život ve svých rukou: O oblastech a postupech práce komunitního pracovníka ve vyloučených lokalitách, Praha – Toužim, 2013.
- Oldřich Matoušek. Metody a řízení sociální práce. Praha, 2003.
- Pavel Navrátil, Teorie a metody sociální práce, Brno, 2001.
Studijní materiály k lepšímu porozumění
- Libor Prudký a kol., Inventura hodnot: Výsledky sociologických výzkumů hodnot ve společnosti České republiky, Praha: Academia, 2009.