Pročtěte si následující příběhy a promyslete si, jak onemocnění zasáhne jak pacienta, tak i jeho rodinu. Jakou pomoc může nabídnout sociální pracovník?


Žena 76 let Je hospitalizována na interním oddělení pro intenzivní nevolnosti se ztrátou vědomí. K hospitalizaci přivezena rychlou záchrannou službou z domova.

Žije sama ve vlastním rodinném domě, před týdnem ovdověla. Má dva syny, kteří projevují o matku zájem i během hospitalizace, avšak bydlí oba daleko: v Liberci a Německu. Pacientka byla dosud zcela samostatná, avšak poslední měsíce jí vypomáhal mladý manželský pár ze sousedství, protože fyzicky nezvládala některé úkony v péči o nemocného manžela. Syn z Liberce dojíždí v nejnutnějších případech, syn z Německa příležitostně. Pacientka žádala rozhovor se sociální pracovnicí z obavy, kterou má ze samoty po ovdovění. Navíc vzhledem k současnému zdravotnímu stavu, který není dobrý, neví, zda pobyt sama zvládne.



Pacient 82 let opakovaně hospitalizován, přijímán střídavě na chirurgické a interní oddělení dle závažnosti zdravotního stavu, kdy si pády na zem způsobuje i různá poranění. Není jisté, zda bude schopen návratu domů.

Je vdovec, jedna dcera (těžce invalidní), bydlí v Praze. Pacient je příjemcem starobního a vdovského důchodu, Příspěvek na péči v prvním stupni.

Žije ve svém bytě v činžovním domě, jehož je zároveň majitelem - sám se aktivně stará o nájemníky. Jediná dcera péči otce nezajistí, sama je invalidní a bydlí se svým manželem v Praze. Pacient sděluje, že má několik let podanou žádost do Domova pro seniory Benešov.


Seniora 65 let je hospitalizovaný na interního oddělení, přijatý pro akutní oboustranný zápal plic. Sdělil, že se nemá po ukončení hospitalizace kam vrátit.

Je rozvedený, bezdětný. Z blízkých příbuzných má pouze sestru, která však součinnost na zajištění bratra po jeho propuštění odmítla. Pacient je od roku 2008 fakticky osobou bez přístřeší, trvalý pobyt má na ohlašovně Obecního úřadu v Poříčí n/Sázavou. Od té doby přespává u známých nebo „kde se dá“. Nyní lékařka doporučuje po propuštění z hospitalizace další klid na lůžku, pravidelnou stravu a teplé prostředí, což není v jeho případě možné zrealizovat ani v minimální míře.

Je příjemcem starobního důchodu ve výši 3 050,- Kč (nedoložil odpracované roky). Do roku 2005 bydlel spolu s dalšími nájemníky ve vile v Poříčí, kterou do té doby spravovala obec. Obec objekt časem prodala, pacient k tomu sděluje, že nájemníkům nastaly spory s novým majitelem. Dále uvádí, že ho postupně majitel přestěhoval do podkroví vily a od jara 2008 požadoval, aby si podal žádost o předčasný důchod s tím, že mu zařídí přijetí do nějakého zařízení pro seniory. Když toto odmítnul, vyměnil majitel zámky u dveří. Pacient odešel bydlet ke známým.


K sociálnímu šetření dává podnět praktická lékařka, která sociální pracovnici upozorňuje, že její pacientka v krátké době opakovaně hospitalizována pro pády s následky časté ztráty vědomí. Tentokrát ležela v bytě bez pomoci 2 dny. Po osobním naléhání lékařky na její přemístění do některého typu sociálního zařízení zareagovala pacientka negací. Od té doby nepustí do domácnosti ani lékařku, ani služby domácí zdravotní péče, které měla zajištěné. Téhož dne telefonuje syn, který žádá sociální pracovnici o informace o službách, které by po vyléčení jeho matku zajistily. 

Pacientka narozena v roce 1931, trvale bytem v Čerčanech. Vdova, jeden syn, avšak bydlí sama, syn pouze dojíždí. V současné době hospitalizována na interním oddělení, je diabetička, inkontinentní.

 

Bydlí ve vlastním rodinném domě v Čerčanech. Dům je však starý, vlhký, s klasickým vytápěním (i pro ohřev vody) kotlem na uhlí. Topí si sama, nikoho domů nepustí. Syn (posléze naznačí i pacientka) udává konfliktní vztah s matkou, připouští, že se jí bojí cokoliv říci. Každý jeho návrh na zajištění matka prudce odmítá. Syn se svojí rodinou bydlí v Praze, několikrát v týdnu večer za matkou dojíždí, v péči se střídá se svojí dcerou. Sděluje, že by rád financoval jakoukoliv terénní službu pro matku, kdyby svolila. Pobírá starobní a vdovský důchod, příjemcem Příspěvku na péči v 1. stupni (aktuálně zažádáno o zvýšení pro bezmocnost, zajišťuje syn).


Last modified: Friday, 28 December 2018, 5:03 PM