1. Vztah teorie a praxe
Perfilado de sección
-
Osnova tématu (dílčí témata)
1. Vztah teorie a praxe
2. Teorie v sociální práci
3. Sociální práce jako teorie jednání
Komentář
Vztah teorie a praxe: Zopakujte si znalosti z jiných předmětů o vztahu teorie a praxe. Zejména se zaměřte na interakci (vzájemné ovlivňování se) mezi teorií a praxí. Teorie slouží jako určitý popis praxe, který ji činí srozumitelnou a uchopitelnou i pro ty, kdo konkrétní praxi neznají. Popisujeme-li, co ve své praxi děláme (např. v zaměstnání), už tím o své praxi vytváříme určitou minimální teorii. Díky tomu, že praxi popíšeme, od ní získáváme odstup, umožňuje nám to ji reflektovat, tedy o své praxi přemýšlet. Je-li o praxi přemýšleno, pak můžeme dojít k závěru, co je třeba v praxi změnit nebo naopak zachovat, co funguje a co ne. Také tím je o praxi vytvářena určitá minimální teorie. Pokusím-li se podle toho svou praxi změnit, teorie má na praxi vliv.
Vědecké teorie se od našeho vlastního přemýšlení o praxi liší tím, že jsou transparentní: Musí být zřejmé, na základě jakých kritérií a cílů je praxe reflektována, tzn., musí být zřejmá metoda reflexe praxe. Dále musí být zřejmé, proč popsaná praxe určitým způsobem interpretována, vysvětlována. Zde je důležitý argument a správná práce se získanými informacemi. V případě praktických oborů, jako je sociální práce, pak musí být teorie také použitelná, musí mít přínos v porozumění samotné sociální práci nebo pro výkon sociální práce (musí vysvětlovat, co má sociální pracovník dělat nebo jak má rozumět problémům klienta a jejich kontextu).
Teorie v sociální práci proto slouží k těmto výše popsaným účelům. Buď vysvětlují, co je to sociální práce, jaké mají být její cíle, metody, techniky, apod., tzn., jde o teorie o sociální práci. Nebo popisují svět klienta, jeho problémy a jejich příčiny, aby mohl sociální pracovník svým klientům lépe porozumět, tzn., jde o teorie klientova světa. Anebo popisují, co má sociální pracovník dělat, aby klientovi pomohl, pak jde o teorie sociální práce. Proto sociální práce čerpá své teorie z jiných oborů (filosofie, psychologie, sociologie, ad.) a adaptuje je na řešení problémů klienta. Zároveň sociální práce vytváří i své původní teorie.
Sociální práce jako teorie jednání: Některé obory nebo jejich dílčí disciplíny bývají označovány jako teorie jednání. Zpravidla se přitom jedná o praktické obory, tzn. takové, jejichž hlavní náplní je určitá lidská činnost. Abychom mohli to, co člověk dělá, označit za jednání, musí být splněna podmínka, že člověk má od takové činnosti odstup, který mu umožňuje o ní přemýšlet; promyslet, co na základě určitého podnětu udělá. Pokud pouze reaguje na podněty a jedná pudově, jde o chování. Teorie jednání se tedy zabývají činnostmi, které lidé promýšlejí. Mezi ně přirozeně patří i sociální práce, protože právě ta spočívá v promýšlení konkrétní činnosti: Sociální pracovník pracuje (činnost) s klientem, což ale znamená, že musí především přemýšlet o tom, co je skutečný klientův problém a jak mu může účinně pomoci. Sociální práce jako teorie jednání proto postupuje ve třech krocích: od poznání reality, vedená hodnotami k jednání. Sociální pracovník musí umět porozumět klientovi (poznání reality), musí se rozhodnout, které řešení je pro klienta dobré a nejlepší (to činní na základě hodnot), a musí pak klientovi umět pomoci a poradit, k čemuž patří, že musí umět evaluovat, zda klientovi skutečně pomohl (jednání).
Studijní materiály k povinnému prostudování
- Pavel NAVRÁTIL, Teorie a metody sociální práce, Brno, 2001.
- Michal OPATRNÝ, Sociální práce a teologie: Inspirace a podněty sociální práce pro teologii, Praha, 2013.
- Michal Opatrný - Markus LEHNER a kol., Teorie a praxe charitativní práce: Uvedení do problematiky: Praktická reflexe a aplikace, České Budějovice, 2010.
Studijní materiály k lepšímu porozumění
- Silvia STAUB-BERNASCONI, Soziale Arbeit als Handlungswissenschaft, Bern, 2007.
Kontrolní otázky a úkoly
1. Jak chápou vztah teorie a praxe společenské a humanitní vědy?
2. Jaké interakce probíhají mezi teorií a praxí?
3. Proč musí být vědecká teorie transparentní?
4. K čemu slouží teorie o sociální práci?
5. K čemu slouží teorie klientova světa a problémů?
6. K čemu slouží teorie sociální práce?
7. Jak sociální práce své teorie utváří?
8. Co je to teorie jednání?
9. Které obory můžeme zařadit mezi teorie jednání?
10. Vysvětlete sociální práci jako teorii jednání.