4. Reflexivita v sociální práci
Abschnittsübersicht
-
Osnova tématu (dílčí témata)
1. Posouzení
2. Reflexivita
Komentář
Posouzení: Na základě toho, jak sociální pracovník posoudí situaci klienta, se zpravidla rozhoduje o strategii řešení klientovy situace. Posouzení je tedy velmi důležitou součástí sociální práce, protože na jeho základě sociální pracovník rozhoduje buď o tom, jak bude s klientem pracovat, nebo přímo o klientovi. Při posouzení nejde o poznání objektivní pravdy o klientovi – pro to sociální práce nedisponuje potřebnou metodou, ale spíše o vytvoření obrazu životní situace klienta, který obsahuje důležité údaje, které sociální pracovník pro práci s klientem potřebuje. Posouzení bývá chápáno zpravidla „vědecky“ jako pozorování, pomocí kterého se mají zjistit příčiny problému nebo situace, nebo jako „umění“, kdy vždy, když pracujeme s určitou informací, tak ji zároveň také posuzujeme a interpretujeme. Jinak řečeno, nelze od sebe plně oddělit poznání situace klienta a její interpretaci. Posouzení v sociální práci je pak chápáno jako proces, který není jednorázovým aktem a na kterém se podílejí jak sociální pracovník, tak klient a příp. i další aktéři.
Reflexivita: Zpětná vazba, pomocí které sociální pracovník může kontrolovat předpoklady a okolnosti, se kterými během procesu sociální práce pracuje. Reflexivita proto umožnuje vnímat klienta jako partnera, který společně se sociálním pracovníkem řeší svou situaci. Nejde přitom o poznání objektivní pravdy, nýbrž o porozumění sociálního pracovníka jak klientovi tak sobě samému. Samotné porozumění sobě i klientovi, tedy úspěšná reflexivita, však automaticky nevede ke správnému jednání – když sociální pracovník klientovi porozumí, neznamená to, že mu i správně poradí. Reflexivita tedy není jednorázová akt, např. po setkání s klientem, nýbrž probíhá po celou dobu práce s klientem. Reflexivita tak sice sociální práci zaměřuje více na klienta, zároveň však do sociální práce vnáší i více nejistoty a hledání.
Studijní materiály k povinnému prostudování
- Pavel NAVRÁTIL – Radka JANEBOVÁ a kol., Reflexivita v posuzování životní situace klientek a klientů sociální práce, Hradec Králové, 2010.
Kontrolní otázky a úkoly
1. Proč je posouzení důležitou součástí sociální práce?
2. Co, koho a proč sociální pracovník posuzuje?
3. Kdo všechno se na procesu posouzení může podílet?
4. Popište proces reflexivity.
5. Vysvětlete rozdíl mezi reflexivitou a reflektivitou.
6. V čem jsou přínosy a v čem rizika reflexivity v sociální práci?