Osnova sekce

  • Osnova tématu (dílčí témata)

    1. Funkce a význam svépomocných skupin

    2. Svépomoc a vzájemná pomoc

    3. Příklady svépomocných skupin


    Komentář

    „Svépomocná skupina je podpůrná, vzdělávací, obvykle na změnu orientovaná skupina vzájemné pomoci, která se zaměřuje na problémy všedního života nebo na podmínky, které sdílejí všichni členové.“ (Kurtz, 1997)

    Svépomocné skupiny představují specifickou formu pomoci v náročných životních situacích na bázi setkávání lidí se stejnou zkušeností. Fungují na principu solidarity, oslabení izolace, vzájemné emocionální podpory a zvládání vlastních těžkostí pomocí druhým. Kladou důraz na vnitřní odbornost (odborníkem na danou problematiku, např. závislost nebo zkušenost smrti dítěte, je člověk se zkušeností), přičemž zkušenější pomáhají nově příchozím. Svépomocné skupiny mohou sdružovat lidi s určitou stigmatizací, příslušníky menšin nebo mohou působit také na kvazipolitické linii.


    Cílem svépomocných skupin může osobní změna, společenská změna nebo obojí. Orientují se

    1. dovnitř (na osobní změnu)

    2. ven (na změnu společenských podmínek – např. v destigmaizaci, změnu norem apod.)


    Svépomoc a vzájemná pomoc představují základní podoby zvládání náročných situací. Lidé si pomáhali odnepaměti – dávno před vznikem institucionalizovaných forem pomoci. Jsou postaveny na reciprocitě a zdůrazňují sociální rozměr překonávání těžkostí (ve společenství, nikoli pouze jako jednotlivec) a tak významným způsobem rozšiřují a „normalizují“ převládající individualistické zúžení sociální práce.


    Mezi nejznámější svépomocné skupiny patří celosvětově rozšíření Anonymní alkoholici, v českém kontextu pak například Dlouhá cesta (sdružení rodičů, kterým zemřelo dítě), České sdružení obětí dopravních nehod, Sympathea (sdružení příbuzných duševně nemocných), Děti úplňku (sdružení rodičů dětí s autismem) nebo svépomocné skupiny těch, kdo doma pečují o své blízké.


    Doporučené studijní materiály

    • ŠIK, V.: Metody práce se skupinou, Univerzita J E Purkyně, Ústí n. L., 2008

    • NEDĚLNÍKOVÁ, D.: Úvod dos sociální práce se skupinou, Kofoedova škola, Ostrava 2004