Section outline

  • Dějepisné knihy Starého zákona lze rozdělit do dvou skupin. Jedny se snaží prezentovat události a interpretovat je a mají charakter učebnic dějepisu, kronik či analistických děl. Druhá skupina obsahuje příběhy, jejichž hlavní smysl spočívá v pointě příběhu, nikoli v jejich historické věrohodnosti, ačkoli se obvykle odehrávají na pozadí konkrétních dějinných událostí.
    Toto téma je věnováno první skupině knih. Knihy Předních proroků, tj. Deuteronomistického dějepravného díla, byly předmětem prvního semestru. Nyní jsou na řadě tzv. Kronikář, tj. knihy Paralipomenon, Ezdráš, Nehemjáš, a knihy Makabejské. Kromě deuteronomistických dějepisných knih se totiž „interpretaci dějin“ věnují i tyto. Při studiu věnujte zvláštní pozornost článku A. R. Guenthera, který popisuje rozdíly v pojetí dějin u deuteronomistů a u Kronikáře. 

    Literatura: 
    Bándy, Juraj. Teológia Starej zmluvy, s. 126-134.
    Bándy, Juraj. Úvod do Starej zmluvy, s. 154-163.
    Kaiser, Otto. Odkaz alexandrijských Židů, s. 33-45 (knihy Makabejské)
    Rendtorff, Rolf. Hebrejská bible a dějiny, s. 94-102; 341-354. 

    Další zvlášť doporučená literatura: 
    Guenther, Allen R. „Kings and Chronicles. Interpreting Historical Interpretations“. In Direction, April 1982,  Vol. 11 No. 2, s. 4–15. 
    (tento článek velmi pěkně a struně popisuje rozdíl mezi deuteronomistickým dějepravným dílem a dílem Kronikáře). 


    Biblické texty ke zkoušce 

    Student má za úkol přečíst a znát úplné texty starozákonních knih, nicméně u zkoušky bude dotazován především na následující: 

    2Pa 11,5-17 (Lévijci v Judsku)

    2Pa 33,1-20 (Menaše)

    Ne 8,1-18 (četba zákona)

    Ne 9,1-37 (vyznání hříchů)

    2Mak 7,1-41 (mučednictví sedmi bratří)