Perfilado de sección

  • 7.5.2020

    • Zajímavý text hodný hlubšího promýšlení, zejména z epistemologického hlediska, tj. z hlediska problémů spojených s poznáním, jeho pravdivostí a jistotou. V přednášce najdete některé hlavní myšlenky tohoto textu rozpracované, a také stručně kriticky zhodnocené.

      Všimněte si, že již v prvním článku (XI) autor předkládá hlavní otázky a načrtává výchozí tezi: Rozdělení člověka na lidskou a nad-lidskou část, přičemž nad-lidskou část charakterizuje také jako božskou, mající schopnost získat pravdivé vědění (epistémé).

      Autor tuto tezi popírá (s. 239) poukazem na omylnost nejen poznání rozumu, nýbrž i smyslů. Věnujte pozornost tomu, jak autor v této souvislosti načrtává spojnice od antiky až po současné filosofické směry (empirismus, fenomenologie, pozitivismus). Všimněte si také roviny jazyka (s. 240).

      Autor se hned v prvním článku skutečně dotýká centrálního problému epistemologie (noetiky): Lze dospět k pravdivému a jistému poznání? Jeho odpověď je v jádru skeptická, více či méně, to se ukazuje v celém textu. Vaším hlavním úkolem je pokusit se s pomocí komentářů v přednášce promyslet, zda skepticismus není rozpornou pozicí a jaké další klíčové otázky navozuje.