Abschnittsübersicht

  • Vyučuje: Mgr. Karel Šimr, Ph.D.

    Osnova tématu (dílčí témata)

    1. Podoby pomáhání z hlediska evoluce společnosti

    2. Mikro-, mezo- a makrosféra charitativní práce

    3. Charitativní práce v kontextu organizace, neformální pomoci a diakonického poslání církve

    Komentář

    Sociolog Niklas Luhmann popisuje historicky se vyvíjející formy pomoci ve vztahu k diferenciaci společnosti: V archaických segmentárně uspořádaných společnostech probíhá pomoc na bázi interakce, vzájemné pomoci v přehledných kmenových společenstvích. Ve vyspělých sociálně rozvrstvených kulturách mizí samozřejmá vzájemnost pomoci a ta musí být morálně vynucována (např. praxe almužny). V moderní vysoce komplexní společnosti již nepostačuje ani morální apel a úkoly, spojené s pomocí, jsou delegovány na zvláštní organizace.

    Toto evoluční schéma ovšem nemá tvrdit, že „nižší“ formy pomoci s „vyššími“ zanikají. Vzájemná pomoc na principu vděčnosti, morálně motivované dobré skutky i programy organizací existují vedle sebe. Takto odlišené podoby pomoci najdeme i v křesťanské diakonii, resp. charitativní práci. Vedle sebe tak existuje organizovaná práce (např. v podobě Charity ČR nebo Diakonie ČCE), vzájemná sousedská pomoc (spontánní nebo formalizovaná – např. v podobě rozvíjení komunitních programů, farních charit apod.) i institucionalizované vyjádření diakonického poslání církve (např. v podobě církevního diakonátu).

    Charitativní práci tak můžeme reflektovat v makro rovině celospolečenské funkce církve, mikrorovině osobní vzájemnosti i v mezo rovině programů organizací, která se v moderní době mezi ně „vsunuje“. Je třeba ovšem pamatovat, že uvedené roviny se nekryjí s jednotlivými podobami charitativní práce, ale prolínají se jimi: např. Organizovaná charitativní práce se nakonec projevuje konkrétními interakcemi a zároveň se v ní také projevuje vztah k celku společnosti i jejím dílčím systémům (např. ekonomice, politice apod.)

    Studijní materiály k povinnému prostudování

    • Karel ŠIMR, Diakonie v perspektivě teorie sociálních systémů, in: Studia theologica, 1/2016, s. 81-96.

    • Karel ŠIMR, Trojí diakonie. K diferenciaci křesťanského pomáhajícího jednání v moderní společnosti, in: Studia theologica 4/2018 (dostupné zde)

    • Michal OPATRNÝ, Charitativní práce: interakce sociální práce a diakonie, in: Michal OPATRNÝ – Markus LEHNER a kol., Teorie a praxe charitativní práce: Uvedení do problematiky: Praktická reflexe a aplikace, České Budějovice 2010, s. 39-46.


    Studijní materiály k lepšímu porozumění

    • Niklas LUHMANN, Formen des Helfens im Wandel gessellschaftlicher Bedingungen, in: Hans-Uwe OTTO - Siegfried SCHNEIDER (ed.), Geselschaftliche Perspektiven der Sozialarbeit, Erster Halbband, Berlin: Neuwied, 1973, s. 21-43.

    Kontrolní otázky a úkoly

    1. Jaké existují ze sociologického hlediska hlavní formy pomoci a v jakých obdobích vývoje společnosti se rozvinuly?

    2. Jaké existují základní podoby diakonie a charitativní práce v moderní společnosti?

    3. Jak se jednotlivé společenské roviny prolínají v kontextu organizované charitativní práce a co z toho vyplývá?